Jak se starat o kočku

Kočky jsou odpradávna oblíbenými domácími mazlíčky. Chcete-li si pořídit kočku, ale nevíte co všechno může Vaše kočka potřebovat, můžete to zjistit prostřednictvím našeho článku.

Chcete si pořídit kočku?

Patříte mezi milovníky zvířat? A jsou Vám bližší psi nebo kočky? I když existují lidé, kterým nedělá problém starat se v jedné domácnosti o psa i kočku, většinou Vám je bližší buď pes, nebo kočka. Psi jsou, jak se říká, nejlepší přátelé lidí. Na kočkách naopak obdivujeme jejich ladnost, vznešenost a přítulnost. Pes, pokud je dobře vycvičen, poslouchá na slovo, kočka má většinou svou hlavu. I kočky se však dají naučit určitému řádu a poslušnosti. Jsou však také pěkně tvrdohlavé, a tak i když na kočku voláte ať jde za Vámi a ona Vás viditelně slyší (poznáte podle pohybu ucha za zvukem), sedí si nehnutě dál na svém místě a ignoruje Vás. Kočky jsou zkrátka své paní, ale to neznamená, že by nebyly věrné svým páníčkům. Kočka Vás dokáže rozveselit, dostat Vás z depresí, uklidnit Vás svým vrněním... Kočky jsou kouzelní tvorové, kteří, jsou-li milováni, dokáží lidem jejich lásku oplatit.

Kočky ve Starém Egyptě

Kočky byly ve** Starém Egyptě** uctívány jako božstvo. Egypťané kočky vyobrazovali na stěnách egyptských hrobek, vytesávaly podoby koček do kamene, a dokonce si pořizovali kočky do domácností, protože věřili, že je ochrání. Kočky měly podle Starých Egypťanů schopnost ochraňovat lidi před zlými silami. Lásku egypťanů ke kočkám dokazuje i to, že zde kočky měly i svou bohyni. Kočičí bohyně, Bastet, byla vyobrazována jako žena s hlavou kočky. Žádný jiný národ tehdejší doby nelnul ke kočkám tolik jako právě Egypťané. Dnes, v moderním světě, už sice v magickou moc koček a jejich ochranu lidí před zlem nevěříme, přesto se z nich ale stali naši domácí mazlíčci.

Nechat nebo nenechat kočku vykastrovat?

Pokud máte kočku, a neplánujete koťátka, doporučujeme Vám nechat ji vykastrovat. Jak kocouři, tak kočky, jsou v období „kočičích dnů“ jako smyslů zbavení a jejich jediným pudem je rozmnožování. Kočky i kocouři tak mohou celé noci táhle mňoukat. Máte-li kočku, která bývá většinu času venku a domů ji pouštíte jen výjimečně, je možné, že ji pár dní ani neuvidíte, protože bude pořád někde poletovat za svými pudy. V případě kocoura je to téměř jisté. Nevykastrovaný kocour Vám může zmizet i na měsíc a pak se zničehonic objevit před domovními dveřmi. Pokud nemáte** čistokrevné kočky**, nechcete pokračovat v jejich šlechtění a netoužíte po koťátkách, protože nevíte co s nimi, je lepší nechat kočku vykastrovat. Ze strany páníčka je silně nezodpovědné nechat kočku dvakrát do roka porodit koťata a těch se pak „zbavit“. Plánujete-li spojení Vaší čistokrevné kočky s čistokrevným kocourem, dávejte si pozor, aby se ke kočce nedostal jiný kocour. Pak by Vás asi hodně překvapilo, kdyby se Vám místo Britek narodila mourovatá koťata.

Když je kočka chovaná v bytě

Pokud je ** kočka už od kotěte zvyklá na pobyt v bytě**, nedělá jí žádný problém absence zahrady. Budete-li si pořizovat kočku do bytu, patřičně se připravte. Kočce pořiďte** kočičí záchodek** se stelivem, kočičí škrabadlo, a odstraňte z dosahu kočky všechny káble a dráty, aby je kočka nerozkousala. Zejména koťata jsou velmi aktivní a hrají si se vším. Kočičí záchodek v bytě umístěte tam, kde nebude na pohled příliš vyčnívat, například do kouta na chodbě. Kočka se na něj bez problému naučí chodit. Škrabadlo je pro kočku nesmírně důležité. Kočka si potřebuje obrušovat drápky. Venku si je obrušuje například o strom nebo o nejrůznější klády. Pokud nechcete, aby si své drápky obrušovala o nábytek v bytě, pořiďte jí škrabadlo. Kočce by neměl chybět pelíšek – místečko, které bude jenom její. Pro návštěvy veterináře nebo jiné přesuny se používá kočičí přepravka.

Nechcete, aby Vám kočka lezla do postele?

Možná, že jste slyšeli fámu, že kočku nelze absolutně ničemu naučit, že kočky zkrátka neposlouchají. Není to pravda. Stejně jako na psa, působí i na kočku zvýšený hlas. Pokud nechcete, aby Vám kočka skákala na postel, na gauč, po židlích apod., vždy, když ji přistihnete, jak se chystá k akci, zakřičte NE! Pokud tak učiníte pokaždé, když se o to pokusí, začne si to postupně vštěpovat do paměti. Dospělá kočka už si pak bude pamatovat místa pro ni zakázaná. Čas od času na Vás možná hodí očko a natáhne v očekávání ťapku k posteli, ale jen Vaše zvýšení hlasu ji zarazí a kočka odejde. Stejné je to se skákáním na kuchyňskou linku. Se všemi těmito zásadami je třeba začít od raného věku kočky.

Jak často by měla kočka dostávat stravu?

Dospělou kočku byste měli krmit dvakrát až třikrát denně. Kotě až šestkrát denně, ale po menších dávkách. Kočce nikdy nedávejte příliš velké kusy jídla, vždy jí jídlo raději ještě více pokrájejte. Když uvidíte, že kočka na zahradě žere trávu, neznepokojujte se. Tráva slouží kočkám na pročištění žaludku. Kočka se po sežrání trávy lehce vyzvrací. Kočkám chovaným doma lze zakoupit speciální trávu pro kočky. Počítejte ale s tím, že kočka se taktéž lehce vyzvrací, a nemusí to být ihned po požití trávy.

Kočka nemá ráda změny

Kočka je tvor zvyklý na určitý zavedený řád a pravidla, nemá ráda změny. Proto je pro kočku těžké, pokud se stěhujete. Kočka je zvyklá na určité prostředí jak v interiéru, tak na zahradě. Pro kočku, kterou chováte vyloženě jako venkovní, je přesun do nového prostředí maximálně stresující. Kočka zde nemá vyhraněné své teritorium a je možné, že se Vám nenávratně zatoulá nebo bude „vyštvána“ cizími okolními kočkami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20262 (magazinhavirov.cz#20)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat