Jak se zbavit hmyzu

Asi nikdo dobrovolně nepustí k sobě domů hmyz. Ruší nás nejen svým bzučením a sedáním, které lechtá, ale hodně i bodáním. Navíc se jedná o účinného přenašeče infekce a takové bodnutí může zadělat na problémy se zdravím na dlouhou dobu.

Horké, slunné letní dny jsou nejen vhodné pro relaxování u vody, opalování se, posezení na restauračních zahrádkách a skvělé pro letní grilování, zmrzlinu a úžasné nápoje jako mojito apod. Jenže k létu také, bohužel, patří i komáři, mouchy, vosy a další hmyz, který nám jedině ruší náš klid při opalování a volný čas při odpočinku ve stínu či na sluníčku. Nemluvě o muškách v pití či na ovoci.

Pomohou drahé prostředky z drogerie?

Hmyz nás trápí jak v létě, ale i zimě. Třeba takoví mravenci se právě v zimě více stěhují do domů. Zkrátka celý rok nás trápí otravný hmyz, kterého se chce každý normální člověk zbavit. Většina lidí vsází na akutní prostředky, jež jsou kolikrát předražené a koupí je v drogerii. Některé přitom nemusí ani mnohdy fungovat a zvláště v tom případě, kdy jste poštípaní a světlo ve vašem domě láká množství hmyzu jako šetřivé penzisty sleva v obchodním řetězci. Na hmyz se musí preventivně, a když už je vetřelcem u vás doma, existují i jiné, výtečné preparáty, které však mnohdy nestojí mnoho a můžete si je i sami vyrobit.

Jak se zbavit jednotlivých druhů hmyzu?

Mravenců

Pohádka O Ferdu mravencovi je sice velice sympatická, ale rozhodně tím nezmírní naše starosti, pokud v uchovávaných potravinách najedeme malé, černé vetřelce. Mravenci mají extrémně vyvinutý čich a jsou také velice silní. Potravu cítí na hony daleko, takže pokud upečete výtečný letní koláč a necháte jej k pobídnutí na stole, mravenci, jdoucí kolem, pozvání rádi přijmou.

Mravenci jsou věrní - bohužel

Další důležitý poznatek o mravencích zní, že pokud už se jednou na nějakém místě, tudíž ve vašem domě vyskytnou, stěží se jich zbavíte. Úkryt mají velice dobře schovaný a často je to i ve stěnách domu. Existují případy, kdy se lidé nemohli mravenců dlouhá léta zbavit a až rekonstruovali dům, narazili při bourání zdí na obrovská hnízda těchto černých společníků.

Jak žijí mravenci

Z života mravenců bychom si měli brát příklad. Drží pospolu a rychle se rozmnožují. Přitom dokážou rychle a hbitě reagovat na vlivy prostředí a také se uživit. K tomu, abychom se jich trvale zbavili, je nutné znát jejich styl života. Samičky mravenců jsou v hnízdě, kde se starají o své potomky. Jiní mravenci přináší potravu do hnízda a živí tak celé hejno. Pokud tak postříkáme mravence na lince univerzálním sprejem na hmyz, do pár dnů jsou mravenci na místě činu opět – vyhubili jsme pouze „staré“ mravence a mláďata zatím vyrostla a jdou loupit naší potravu.

Jak hubit mravence

Pokud už zvolíme přípravek na mravence, je nutné s výše uvedeným faktem počítat. Skvělé jsou v tomto případě kvasnice. Ty nadrobte v místech, odkud mravenci chodí, nebo se nejvíce zdržují. Drobečky posbírají a donesou do hnízda. Sežerou je jak oni, tak mladí mravenci i samičky, ale proces kvašení jejich malá tělíčka nesnesou a prasknou.

Octomilek

Zralé ovoce na míse okukují malé mušky, tak zvané octomilky. Dokážou být nesnesitelné a nejenže infikují zdravé ovoce, také nám padají do nápojů, který se poté nedá tudíž pít a zvláště pak víno. Nutné je tedy pamatovat, že při horkých letních teplotách ovoce zraje rychleji, než běžně, a tak se mohou velice rychle také objevit u vás doma. Proto nikdy sladké a kvasicí potraviny, či nápoje nenechávejte ve volném prostranství a raději je ukliďte do lednice. Pokud už octomilky doma máte, dejte do prostoru, kde se hojně vyskytují, přírodní lamač octomilek, nejlépe víno. Nalijte jej do vysoké nádoby, ale jen na dno, pár centimetrů a nechte nějakou dobu, pár dnů působit. To je naláká a utopí se.

Komárů

Nenávidění komáři sají lidskou krev a žijí nočním životem. Proto nás v noci budí ze spánku, při letním grilování a posezení večer při romantickém západu slunce bývají nenáviděným společníkem a bořičem dokonalé atmosféry. Navíc štípou a zanechávají na našem těle viditelné a citelné známky komářího bodnutí. To sice nepříjemně svědí, ale může být i zdrojem infekce a nepříjemného onemocnění.

Jak se chránit před útokem komárů?

Vyrobit si domácí repelent jako preventivní opatření před útokem komára není zas tak složité. Komáři nesnáší vůně hřebíčku. Je jim doslova odporný. Kupte si běžný líh (jako je alpa) a do sklenice vložte hrst hřebíčku. Nechte pár dnů vyluhovat a poté máte úžasný repelent. Stačí se jím vždy potřít a bodající komáři raději odtáhnou. Hodně také pomáhá pivo – komáři jej nemají rádi a tak, kdo jej popíjí je proti nim chráněn.

Když nechcete, aby k vám komáři létali, potřete rámy oken a dveří česnekem. Sice to není příliš voňavé, ale tito malí upírci nesnáší česnek stejně, jako ti velcí. Dále pak nesnáší komáři čerstvou bazalku či mátu. Stačí tak, když jejich lístky zavěsíte na záclonu. Komáři k vám nezavítají.

Much

I když mouchy neštípají, jsou velice nepříjemné a mohou být přenašečem infekce. Navíc jsou pořádně otravné, protože každý moc dobře zná situaci, kdy si čte, nebo soustředí na práci a moucha jej ruší a nedá pokoj, dokud si ji dotyčný dostatečně nevšímá.

Zbavit se much je velice obtížené

Jak se však much zbavit není úplně tak snadné, jak by se mohlo zdát. V první řadě je to účinným, ale ne příliš praktickým způsobem a to zavřením oken a jejich neotvíráním. To sice úplnou ochranu před mouchami nezaručí, ale je to první krok. Další možností jsou sítě na okno, což také není zcela stoprocentní. Mucholapky, které se běžně používali v osmdesátých letech a dříve, jsou sice účinné, i když opět ne stoprocentně, ale hlavně ne estetické.

Co mouchy nemají rády

Když chceme vědět, jak na mouchy, musíme vědět, že nemají rády, stejně jako většina hmyzu, aroma muškátu. Proto se možná zavedl zvyk, obvykle na chatách a v horských oblastech, že okna a balkóny jsou vybaveny květináči s muškáty. To může být jeden, velice zásadní krok, spolu se síťkou proti hmyzu. Podobně jako jiný hmyz, i mouchy nesnáší vůni bazalky, levandule nebo hřebíčku. Ani obecně čerstvé bylinky jim nevoní, proto na parapetech kuchyně pěstujte bylinky jako je zmíněná bazalka, máta a další aromatické rostlinky. Co se jiných místností týče, vyplatí se záclony postříkat vůní levandule a jako dobrý odpuzovač působí i hřebíček vyvařený se skořicí, který umístíte na parapet ven na okno.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20284 (magazinhavirov.cz#43)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat