Podlahové topení - Havířov

Přemýšlíte o vhodném typu vytápění? V posledních letech se stále více prosazuje podlahové vytápění, které je úsporné a nezabírá místo jako klasické radiátory. Navíc už Vás nebudou trápit studené nohy, neboť Vám je podlaha příjemně zahřeje.

Už jste slyšeli o podlahovém vytápění? Většina z nás je asi zvyklá na radiátory nebo kamna, a tak se nám může podlahové vytápění zdát jako luxus, který najdeme jen v přepychových domech. Dobrou zprávou je, že kvalitní podlahové vytápění není nijak předražené, proto si ho může pořídit každý.

Podlahové vytápění, topenářské práce, zateplování domů

Topenářské práce

Potřebujete opravit nebo instalovat topení? Pro výběr vhodného typu vytápění, nejvhodnějšího umístění topných těles, pro bezchybnou pokládku podlahového topení a pro jeho správnou a dokonalou funkčnost raději vždy kontaktujte prověřeného odborníka. Jedině ten má dostatek znalostí a zkušeností na to, aby Vám mohl dobře poradit, případně pomoci s výběrem konkrétního typu topení, jeho správným umístěním, s volbou podlahové krytiny vhodné pro podlahové topení, a celkově zajistit skutečně funkční, úsporné, výhodné a příjemné vytápění.

Podlahové vytápění příjemně zahřívá nohy a nezabírá místo

Budete rekonstruovat starší domek či byt, anebo stavíte nový dům? Přemýšlíte zda zvolit klasické radiátory, anebo dát přednost modernímu podlahovému vytápění? Oproti radiátorům má podlahové vytápění zásadní výhodu v nižších nákladech na vytápění, neboť pokud jde teplo od nohou, stačí k dosažení tepelné pohody v místnosti nižší teplota a to přibližně o 3 stupně Celsia. A protože každý stupeň Celsia teploty dolů znamená snížení nákladů na vytápění o 5 až 10 procent, může podlahové vytápění pomoci snížit platby za vytápění skutečně výrazně.

Leckdo ocení, že podlahové vytápění je neviditelné – topení je umístěno pod podlahovou krytinou, díky čemuž nezabírá místo na stěně.

Podlahové vytápění nevysušuje vzduch a nevíří prach

Další výhodou podlahového vytápění je, že se teplo rovnoměrně rozprostře po celé místnosti a nesoustředí se především v jednom místě, jak je tomu u radiátorů. Teplo z podlahového vytápění rovněž nevyvolává nepříjemný pocit přesušeného vzduchu – v místnosti naopak přetrvává přirozená ideální vlhkost vzduchu. Podlahové vytápění je velmi příjemné také pro alergiky. Klasické radiátory totiž vytvářejí výrazně sálavé teplo. A protože horký vzduch je lehčí, stoupá teplo vzhůru ke stropu. Zde se směr ohřátého vzduchu změní – pod stropem putuje k protilehlé stěně, aby pak ochlazený opět spadl k zemi. Tato cirkulace vzduchu výrazně podporuje pohyb prachových částic v místnosti. Podlahové vytápění ale není sálavé, takže nezpůsobuje cirkulaci vzduchu a tím pádem nehrozí víření usazeného prachu, což ocení především alergici.

Druhy podlahového vytápění

Při volbě podlahového vytápění se budete rozhodovat mezi dvěma základními typy a to mezi elektrickým a teplovodním podlahovým vytápěním:

  • Elektrické podlahové topení má výhodu nižších pořizovacích nákladů – oproti teplovodnímu je levnější až o polovinu. Na druhou stranu je provoz elektrického podlahového topení dražší a rovněž se udává, že ho zpravidla nelze využít jako jediný zdroj vytápění, ale spíše jako doplněk sloužící k temperování podlahy. Hlavním zdrojem tepla by pak mělo být jiné vytápění (radiátory, krbová kamna aj.)
  • Teplovodní podlahové topení patří mezi plnohodnotné zdroje vytápění, které lze použít i samostatně bez dalších typů topení.

Elektrické podlahové topení se tak hodí jako doplněk ke stávajícímu topení především do chladnějších částí domu, zatímco teplovodní podlahové topení může výborně fungovat jako hlavní a jediný zdroj vytápění pro celý dům.

Pokládka podlahového vytápění

Podlahové vytápění potřebuje speciální úpravu podlahy – ta se skládá z několika rozličných vrstev. Nejníže je nosná konstrukce, která je tvořena podlahovým betonem. Na beton se pak instaluje tepelně-akustická izolace, následuje hydroizolace, pak reflexní fólie, která není nutná ale je výhodná. Na reflexní fólii se již pokládá otopné těleso podlahového vytápění a to je následně pokryto betonovou mazaninou. Když mazanina dostatečně vyschne, následuje pokládka podlahové krytiny. Pak se ještě po obvodu místnosti pokládá tepelně izolační a dilatační pás.

Jakou podlahovou krytinu zvolit pro podlahové vytápění?

Máte rádi dlažbu? Pokud ano, pak je pro Vás podlahové vytápění jako dělané. Ideální podlahovou krytinou pro podlahové vytápění je totiž keramická dlažba. Ta snese nejvyšší instalovaný výkon podlahového topení a zároveň předává teplo rychle. Na druhou stranu mimo topnou sezónu je dlažba naopak studená, což nemusí být pro každého příjemné. Dlažba se proto používá většinou jen v koupelně, na chodbě a v kuchyni, kde jistě oceníte její odolnost vůči znečištění i snadnou a rychlou údržbu. Maximální vhodná tloušťka keramické dlažby pro podlahové topení se udává okolo 6 milimetrů.

Do ostatních místností (obývací pokoj, ložnice, dětské pokoje, salón aj.) se hodí jiné druhy podlahové krytiny. Na podlahové vytápění lze použít jak masivní dřevo (doporučuje se ale výhradně z tvrdých dřevin), tak plovoucí podlahu, ovšem v případě plovoucí podlahy je nutné použít konkrétní typ, který je certifikován pro podlahové vytápění. Pro masiv zase platí, že jeho tloušťka by neměla překročit 15 milimetrů, podle jiných výrobců dokonce ani 8 milimetrů. Rovněž je třeba dávat pozor na to, čím budete krytinu ošetřovat, aby Vás pak při zapnutém topení neobtěžovaly výpary – nedoporučují se nátěry s obsahem formaldehydu. Je možné použít také koberec, avšak ne s dlouhými vlasy. Na ostatní podlahové krytiny, jako je PVC či linoleum či pryž aj. v případě podlahového vytápění zapomeňte.

Zateplování domů

Investovat peníze do kvalitního a úsporného vytápění je moudrá věc. Aby jste však na vytápění uspořili ještě více, nezapomínejte také na kvalitní a funkční zateplení objektu, resp. na nová okna. A jaké zateplení se v současnosti nabízí? Jistě znáte bílé polystyrénové desky. Ty jsou považovány za poměrně kvalitní zateplovací materiál, který však nemá příliš vysokou mechanickou odolnost a trpívá nasákavostí. Pro lepší výsledky se používá tzv. šedý polystyren se speciálními příměsemi, které zvyšují jak jeho mechanickou odolnost, tak odolnost vůči vodě. Navíc jsou lepší i jeho izolační vlastnosti, takže je možné použít nižší tloušťku desek.

Jako další se na zateplení používá minerální vlna nebo skelná vata. I tyto materiály však mohou trpět nasákavostí a navíc i sleháváním, takže jejich izolační vlastnosti se postupem času snižují. Svou cestu si razí rovněž ryze přírodní materiály, jakými jsou například desky z lisované slámy nebo konopí, či ovčí vlna. Na interiérové zateplení, především na zateplení střech, se zase hodí celulóza aj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20279 (magazinhavirov.cz#38)


Přidat komentář