Svatební fotograf

Svatební fotky zachycují nejkrásnější vzpomínky vašeho života. Chcete-li být skutečně spokojeni se svatebními fotkami, nepodceňte výběr svatebního fotografa, který je tím nejdůležitějším článkem k dokonalým svatebním fotkám.

Vzpomínky na váš svatební den by měly zůstat navždy zachyceny na profesionálních svatebních fotografiích. Jaká by měla být příprava na svatební fotografie? Jak vybrat svatebního fotografa? A na co se celkově soustředit okolo svatebních fotografií?

Jaké typy fotografií na svatbu

Svatební fotografie by určitě měly zahrnovat portréty. A to portréty nevěsty, ženicha, nevěsty a ženicha, nevěsty s květinou, dále portréty se svědky, kamarády, družičkami, rodiči a tak dále. Na focení si vždy najděte dost času. Např. po obřadu při přesunu na hostinu, můžete využít přejíždění hostů a pořídit fotky na vámi předem vybraném místě.

Co je potřeba zachytit na svatbě

Kromě klasických portrétů se na svatbě fotografové zaměřují na přípravy před svatbou. Tedy přípravu nevěsty, ženicha, družiček a dalších. Dále je potřeba na svatebních fotografiích zachytit samotný obřad a to nejlépe v momentech, kdy na místo obřadu přicházejí hosté, poté příchod rodičů, příchod ženicha, nevěsty. Samozřejmě, že nejkrásnější momenty jako výměna prstýnků, novomanželský polibek a následné gratulace je také potřeba pečlivě zachytit. Fotograf by měl být přítomen také na svatební hostině, kde zachytí svatební zvyky, proslovy, přípitek, první tanec ženicha a nevěsty, krájení dortu atd.

A jak jednotlivé styly fotografií vypadají? Portrétní styly se při focení svatby používají nejčastěji. Portrétní fotografie zachycují většinou osoby, jejich výrazy, náladu, charakter. Tímto stylem se zachycují typické svatební momenty, jako nevěsta s ženichem, detail rukou se snubními prsteny a podobně.  V současné době se také často používá styl fotožurnalismus, který zachycuje skutečné momenty. Tyto fotky jsou více skutečné, akční a upřímné.

Jak vybrat svatebního fotografa

Chcete-li být spokojení se svatebními fotkami, pravděpodobně nejdůležitější je vybrat správného svatebního fotografa. Během výběru je např. vhodné prohlédnout si fotky na webových stránkách jednotlivých fotografů. Prohlédněte si také komentáře na sociálních sítích a recenze zákazníků. Zajímat vás může např. také to, zda bude na vaší svatbě pouze jeden fotograf nebo dva fotografové a asistenti. Asistent pomůže shromáždit všechny svatebčany k hromadnému focení, přenese světla a další vybavení. Správný svatební fotograf by se měl o vaši svatbu skutečně zajímat. Svatební fotograf by měl chtít vědět, v jakém stylu vaše svatba proběhne, jaký bude obřad, svatební téma, počet hostů a podobně. Samozřejmě, že svatební fotograf by měl nejdříve vyslechnout vaše představy o fotkách a poté vám nabídnout vlastní nápady.

Kolik investovat do svatebního fotografa

Chcete-li opravdu kvalitní fotky, tak se při výběru svatebního fotografa nesnažte ušetřit. Profesionální fotograf má velké zkušenosti, kvalitní technické vybavení, pracuje s kvalitnějším materiálem. Věřte tomu, že na fotkách od kamaráda, který má focení jako koníček a na fotkách od zkušeného fotografa skutečně bude vidět rozdíl.

O co se dále zajímat při výběru fotografa

Před svatbou se vždy zajímejte také o organizační věci během focení, např. vás může zajímat, jak dlouho bude focení trvat, jak dlouho bude trvat vyvolání hotových fotek, jaké služby jsou zahrnuty v ceně. Zajímejte se o to, jaké budou příplatky za černobílé provedení. Někteří fotografové si účtují i další poplatky, např. poplatek za dopravu.

Samozřejmě, že příprava svatby je dlouhý proces a chcete-li, aby vše bylo podle vašich představ, je potřeba dlouhodobé plánování. Např. rezervaci dobrého fotografa proveďte v dostatečném předstihu (přibližně 8 až 12 měsíců). Svatební sezóna vrcholí od června do října, v této době může být rezervace dobrého fotografa obtížná.

Co ještě připravit k dokonalým svatebním fotkám

Co se týká svatebních příprav, měla by nevěsta myslet na profesionální kadeřnici a vizážistku. Výraznější make-up je pro svatební focení lepší, než běžné denní líčení. Kvalitní make–up také usnadní fotografovi práci při retušování fotek. Dobře udělaný make-up zvýrazní přednosti a schová nedostatky. Na líčení je vhodné najít vizážistku, která má zkušenosti s líčením pro fotografování. Nevěsty by také měla mít během dne po ruce pudr a případné nedostatky upravit.

Fotky budou vypadat lépe, také v případě, že dekorace svatby budou vhodně promyšlené. Svatební dekorace by měly ladit s celkovým stylem svatby (např. s oblečením a květinami nevěsty). Na fotkách bude následně vše krásně ladit.

S fotografem předem také proberte styly pózování pro vaše fotky. Vyberte si také prostředí, které se vám líbí, jestli chcete fotky v trávě, poli, u břehu vody a podobně.

Zpracování fotek

Na své fotky zbytečně nespěchejte. Ponechte fotografovi na jejich čas zpracování, dodací doba se pohybuje okolo 3 týdnů. Během této doby fotograf všechny fotky pečlivě probere a ty nejkvalitnější upraví. V případě, že na fotografa budete příliš tlačit, může se stát, že vaše fotky budou odfláknuté a nebude možné je poté upravit. V případě, že nebudete spokojeni, nebojte se fotky reklamovat.

Svatební fotky na závěr

Každý si chce uchovat krásné vzpomínky na svatební den. Proto je důležité zvolit toho nejlepšího fotografa popřípadě kameramana. Chcete-li skutečnou kvalitu, nezabývejte se cenou, ale zaměřte se na to, jak se vám bude líbit práce fotografa. Obraťte se raději na fotografy, kteří se specializují na svatební focení. A kde najít kontakty na tyto fotografy? Kontakty hledejte ve svatebních katalozích, na internetových stránkách věnovaných svatbám, dále např. na svatebních výstavách či veletrzích. Vše si předem pečlivě rozmyslete, např. to, zda chcete fotografa pouze na obřad nebo také na přípravy a svatební hostinu. Na základě vašich požadavků vám bude předložena cenová kalkulace. Většinou platí, že po vypočítání cenové kalkulace, zaplatíte nejdříve zálohu a zbytek až při předání hotových fotek.

Dnes se můžete rozhodnout pro ortogonální svatební fotografie v přírodě nebo s pozadím zajímavé architektury. Některé páry se také rozhodují pro fotografie v ateliéru fotografa.

Nezapomeňte také na to, že musíte dát fotografovi dostatek času k zachycení těch nejdůležitějších okamžiků vaší svatby. Např. pamatujte na takzvané pravidlo 3 P – a tím je myšleno prstýnek, polibek a podpis. Všechny tyto tři věci proveďte tak, aby měl fotograf dostatek času k jejich zachycení. Poté budete mít bezchybné fotky a krásné vzpomínky po zbytek vašeho života. Vaše svatební fotky mohou být kombinací dokumentárního stylu fotografování, dále klasického focení obřadu a uměleckých fotek. Při standardním focení svateb se vyfotí přibližně 500 fotek a následně se vybere asi 100 až 150 z nich. Zpracování fotek zabere nejvíce času. Práce fotografa není jednoduchá. Zahrnuje dvanáctihodinové focení svatby, poté stahování fotek z paměťových karet, seřazení snímků, vyřazení nepoužitelných snímků, retušování, výřezy, přeskládání pořadí, vytvoření finálních výstupů a nakonec osobní předání. Celková doba práce fotografa se tak pohybuje okolo 40 hodin. Věříme, že pro svou svatbu vyberete toho nejlepšího fotografa.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20287 (magazinhavirov.cz#46)


Přidat komentář